Drodzy Widzowie! Poniżej dwie informacje aktualizujące. 1. Podatek od nieruchomości (11'54) Sądy administracyjne aktualnie orzekają, że w przypadku wynajmu nieruchomości mieszkalnych na cele mieszkaniowe (nawet przez przedsiębiorcę) zastosowanie powinna mieć niższa stawka podatku od nieruchomości. Poniżej przykładowe sygnatury: - Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 12 lipca 2023 r., sygn. akt III FSK 250/23 - Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 października 2023 r., sygn. akt III SA/Wa 1401/23 - Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 października 2023 r., sygn. akt III SA/Wa 1402/23 - Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 22 listopada 2023 r., sygn. akt III FSK 3831/21 - Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 lutego 2024 r., sygn. akt III FSK 1473/22 2. Podatek z przychodów z budynków (10'10) W kwestii omawianego odliczenia przez fundację rodzinną, przepisy nie są jednoznaczne. Dlatego, w razie wystąpienia podatku od przychodów z budynków w fundacji rodzinnej, warto wystąpić z wnioskiem o indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego, aby upewnić się w zakresie możliwości zastosowania odliczenia.
Zasubskrybowałam jednak pana kanał, tylko dlatego by mieć rozeznanie czy zwykły Kowalski od sprzedaży detalicznej jest w stanie to ogarnąć. Nie jest w stanie, bez doradcy to wiedza tajemna. Świetny materiał tak na marginesie. 😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊
tak się zastanawiam jak ktoś ma najem prywatny długoterminowy, nawet w większej skali i chce czerpać zyski z najmu (max. przychód 200 tyś. rocznie) to nie ma jak dla mnie sensu przenoszenie tego najmu do fundacji gdzie jak chciałby wyciągać zyski to płaci 15% zamiast 8.5% ??? O kosztach prowadzenia fundacji, podatku od nieruchomości i utraty własności nad nieruchomością niewspomnę. Jedyna korzyść jaką widzę to pomnażanie majątku, korzyści fiskalnych nie ma. Pojawia mi się od razu pytanie to po co pomnażać majątek jak z niego nie opłaca się wyciągać pieniędzy? Pomijam kwestię dziedziczenia
Paweł, dziękuję za ciekawy komentarz. To prawda, że fundacja rodzinna nie jest dobrym wehikułem, jeśli celem jest tylko optymalizacja podatkowa i konsumpcja zysków. Z kolei z punktu widzenia zabezpieczenia majątku i zaplanowania sukcesji jest całkiem atrakcyjna.
To zależy jak kto używa fundacji. Dlatego fundacja nie ma na celu zarabiania, tylko bycie posrednikiem. U mnie moja fundacja jest jedynym udzialowcem w mojej sp zoo. Dywidenda ze sp zoo trafia do fundacji. Fundacja z tej dywidendy przez caly rok wyplaca mi jako beneficjentowi swiadczenia. Jak braknie mi z dywidendy to zawsze moge zrobic darowizne i dalej wyplacac swiadczenia. Nie mam nie tylko ZUSu, ale i PIT-u. Najwazniejsze ze ustawa dopuszcza bycie fundatorem, prezesem zarzadu i beneficjentem jednoczesnie. To świetna opcja, ale trzeba to dobrze poukładać i chwilę nad tym przysiąść.
Skoro przy likwidacji FR podstawa opodatkowania to “wartość mienia rozwiązywanej fundacji” to czy można ją wcześniej jakoś obniżyć? Przykład: Kupuje nieruchomość pod wynajem i po 10 latach wynajmowania sprzedaje (zakładam że wówczas spełniony jest warunek, że nie kupuje nieruchomości celem jej zbycia tj. nie handluję nieruchomością). Uzyskane w ten sposób środki pieniężne wypłacam beneficjentom. W ten sposób obniżam aktualną wartość mienia FR więc jeśli dojdzie do jej likwidacji to podstawa opodatkowania nie będzie duża.
Zgadza się, że w razie otrzymania przez beneficjentów mienia w wyniku likwidacji fundacji rodzinnej, CIT będzie wynosił także 15%, przy czym przychód odpowiadający wartości mienia otrzymanego pomniejsza się o wartość podatkową mienia wniesionego przez fundatora lub fundatorów. Jeśli jednak fundacja rodzinna spienięży majątek i wypłaci beneficjentom świadczenia, wtedy też zapłaci 15% CIT, ale już bez pomniejszania podstawy opodatkowania o wartość wniesionego mienia.
Świetny materiał, dziękuję. Czy coś się zmieniło w stanowisku wynajmu domu w całości na cele mieszkalnie fundatorów? Czy podatek wciąż tak wysoki jak od nieruchomości komercyjnych?
Maciek, dziękuję za pozytywną opinię. ☺️ Nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem pytanie. Czy pytasz o 19% CIT? Domyślam się, że tak. Zatem, stawka 19% ma zastosowanie do osiąganych przez fundację rodzinną przychodów z najmu/dzierżawy przedsiębiorstwa, jego zorganizowanej części czy składników majątku. Dotyczy to najmu/dzierżawy na rzecz beneficjenta, fundatora, podmiotu powiązanego, o ile te składniki majątku będą służyły prowadzeniu przez nich działalności. Jeśli ta nieruchomość będzie służyła wyłącznie celom mieszkaniowym fundatora, to taki wynajem będzie zwolniony z CIT. Dodam, że przy takim wynajmie (podmioty powiązane) należy szczególnie przestrzegać zasady ceny rynkowej.
Nie, nie. Chodzi mi o podatek od nieruchomości, która wynajmowana jest na cele mieszkalne fundatorow/beneficjentow. Czy jest szansa, by był to podatek od nieruchomości na cele mieszkalne? Czy wciaz wykładnia prawa jest taka, że jednak zawsze to będzie podatek jak od nieruchomości komercyjnej?
@@maciek745 Niedawno pojawił się korzystny wyrok NSA w tej sprawie, więc jest szansa na niższą stawkę, jednak przepis nadal jest niejednoznaczny. Podaję informacje na temat wyroku. Wyrok NSA z 22 listopada 2023 r., sygn. akt III FSK 3831/21
Jaki jest koszt prowadzenia (nie założenia) fundacji i czy fundacja musi mieć założoną działalność jeśli jej działanie polega na zlecaniu tworzenia produktów cyfrowych, które potem udostępniane są za darmo?
Pod kątem biura rachunkowego, cennik dla fundacji rodzinnej jest podobny do spółki z o.o. Fundacją rodzinną nie zakłada działalności. Z tym udostępnianiem za darmo, byłbym ostrożny. Rozważyłbym omówienie tego zagadnienia w ramach porady prawnej lub podatkowej.
1. W przypadku gdy dochodzi do rozwiązania fundacji rodzinnej przychód odpowiadający wartości przekazanego mienia podlega pomniejszeniu o wartość podatkowa mienia wniesionego przez fundatora. Czy FR będzie miała prawo do pomniejszenia o wartość podatkowa wniesionego mienia w sytuacji gdy wniosła do FR jako mienie papiery wartościowe / akcje , obligacje , udziały / a następnie te papiery w trakcie działalności zbyła i kupiła inne papiery wartościowe.? 2. Czy darowizna wniesiona do FR przez fundatora podczas działania FR będzie opodatkowana na poziomie FR na podstawie Art 12 ust 1 pkt 2 ustawy o CIT . proszę o odpowiedz na te dwa zasadnicze pytania ponieważ one determinują opłacalność założenia FR .
Ad 1. W mojej ocenie, fundacja rodzinna, w razie jej likwidacji, będzie miała prawo do pomniejszenia podstawy opodatkowania o wartość podatkową wniesionych akcji, pomimo że w międzyczasie zostaną przez fundację rodzinną zbyte. Ad 2. Nie, ponieważ zastosowanie znajdzie zwolnienie podmiotowe, o którym mowa w art. 6 ust. 25 ustawy o CIT. PS W sytuacji, kiedy rozwianie pewnych wątpliwości determinuje podjęcie ważnej decyzji, sugeruję zgłoszenie się po poradę do doradcy podatkowego.
A co jeżeli FR będzie mieć udział w transparentnej podatkowo? W przypadku spółki jawnej CIT zapłaci spółka, a co z zagraniczną spółką osobową (brytyjskie LLP albo amerykańskie LLC)? Czy zapłaci CIT od dochodów z niej, jeśli tak to jaki?
Jeśli fundacja rodzinna będzie wspólnikiem spółki jawnej, przychody z tytułu udziału w zyskach są zwolnione z CIT. Odnośnie zagranicznych społek osobowych, uważam, że jest to zagadnienie kwalifikujące się na poradę podatkową.
świetny materiał, ale mam pytanie, czy założenie fundacji rodzinnej i wniesienie udziałów spółki z o.o. przez fundatora, oraz w krótkim czasie ich sprzedaż nie będzie interpretowane jako unikanie podatku?
Dziękuję za miłe słowa i za bardzo dobre pytanie. Pojawiła się nawet opinia zabezpieczająca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z 12 lutego br. (nr DKP3.8082.8.2023), potwierdzająca, że w pewnych okolicznościach taka czynność może nie stanowić unikania opodatkowania. Oczywiście każda sytuacja jest indywidualna i zależy, do jakich celów zakładana jest fundacja rodzinna. Jeśli w perspektywie jest np. zaplanowanie sukcesji, zapewnienie bytu rodziny i fundacja rodzinna ma istnieć przez wiele lat, a nawet na pokolenia, to taka sprzedaż udziałów może nie być potraktowana jako unikanie opodatkowania, co potwierdza wspomniana opinia zabezpieczająca. Oczywiście warto rozważyć wystąpienie o własną opinię, choć opłata za wniosek jest wysoka.
@@mistrzpodatkow bardzo dziękuję za odpowiedź, faktycznie interpretacja każdego urzędu może być inna mam nadzieję że kiedyś doczekamy jasnych, klarownych i nie budzących wątpliwości przepisów. Pozdrawiam
Za 4 lata powiedzą ze uniknąłeś i dostaniesz nakaz zapłaty z odsetkami - Dziekuje bardzo a w płace nic nie warto tworzyć. Szczęśliwy ten co nic nie ma 😂😂😂
Czy fundacja rodzinna może udzielać pożyczek beneficjentom bez oprocentowania? Oczywiście nie mam na myśli bezzwetotnej pożyczki. Czy w tym przypadku jest jakieś zagrożenie podatkowe!
Robert, w mojej ocenie, należy przestrzegać zasady „safe harbour”. Jeśli pożyczka byłaby nieoprocentowana, beneficjent miałby przychód z nieodpłatnych świadczeń. Ponadto, nie wyglądałoby to dobrze z punktu widzenia audytu, który fundacja rodzinna ma przeprowadzać co najmniej raz na cztery lata.
A jak wygląda sytuacja w przypadku pożyczek z oprocentowaniem? Przykładowo jestem założycielem i pożyczam sobie 100k na rok 10%, po roku splacam 110k. Czy pojawiają się jakieś dodatkowe koszty? Bo jeśli nie to mogę to traktować jako pożyczkę 0% i późniejsza wpłata 10k. Czy gdzieś się mylę w rozumowaniu?
@@mattt3364 Aktualnie oprocentowanie w wysokości 10% nie mieści się w widełkach safe harbour, jednak domyślam się, że taką wartość podałeś, ponieważ lepiej pracuje się na okrągłych liczbach. Odpowiadając na pytanie, nie powinny pojawić się dodatkowe koszty. Te odsetki w fundacji rodzinnej są zwolnione z CIT.
@mistrzpodatkow dziękuję bardzo za odpowiedź, mam jeszcze pytanie odnośnie spłaty, czy może ona odbyć się jednorazowo na koniec okresu pożyczki? Jeśli limit maksymalny to 10lat to: 100k na 10lat, po 10 latach spłata jednorazowa 259.4k?
1. Czy FR musi być VAT-owcem jeśli wynajmuje lokalne mieszkalne na cele dalszego podnajmu na cele mieszkaniowe (FR -> niepowiazana sp. z o. o. -> najemca - osoba fizyczna)? 2. czy waluty wirtualne kupione na długi okres (nie trading) i sprzedane po np. kilku latach podlegają pod CIT 25%?
Ad 1. W takiej sytuacji fundacja rodzinna może skorzystać ze zwolnienia z VAT ze względu na obrót (do 200 tys. zł rocznie), jeśli spełnia warunki. W przeciwnym wypadku F.R. będzie czynnym podatnikiem VAT i taki wynajem będzie opodatkowany według stawki VAT 23%. Ad 2. Wiem, że już zostały złożone wnioski o interpretacje w tej sprawie. Niebawem zapewne poznamy stanowisko organów podatkowych. Na tę chwilę uważam, że istnieje ryzyko, że dochód ze zbycia kryptowalut będzie podlegał opodatkowaniu według stawki CIT 25%.
A jeśli FR zajmuje się wyłącznie najmem mieszkalnym - roczny przychód 200 tyś dodatkowo wydzierżawia grunty - roczny przychód 150 tys. Jak tu wygląda to z vat ? Co , gdy najem mieszkalny przekroczy kwotę 200 tyś rocznie?
@@bellaw1291 Obrót z najmu przedmiotowo zwolnionego z VAT (art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT) wlicza się do limitu zwolnienia ze względu na obrót do 200 tys. zł. Zatem, w takich okolicznościach, dzierżawa gruntów będzie opodatkowana według stawki 23%.
@@mistrzpodatkow świetny materiał! Dziękuję za odpowiedź 👍 Ale czar właśnie prysł i Fundacji Rodzinnej jednak podziękuję 😉 Zbyt pięknie by było, tak bez podatków ...😅
@@bellaw1291 Dziękuję za miłe słowa🙂 Cieszę się, że zdobywasz wiedzę i trzymam kciuki 🤞 za znalezienie najlepszej dla Ciebie formy prowadzenia i rozliczania najmu/dzierżawy.
czy fundacja płaci cit lub inny podatek jeżeli to fundacja prowadzi najem krótkoterminowy? Czy by prowadzic najem krótkoterminowy fundacja musi posiadać sama nieruchomość do wynajmu czy też może taki budynek wynajmować?
Jeśli dobrze rozumiem pytanie, dotyczy ono dwóch kwestii. 1. Czy fundacja rodzinna będzie zwolniona z CIT w przypadku świadczenia usług zakwaterowania (najem krótkoterminowy)? 2. Czy fundacja rodzinna będzie zwolniona z CIT w przypadku podnajmu? Obawiam się, że w obu przypadkach będzie CIT w wysokości 25% dochodu. Niemniej, warto wystąpić z dobrze sporządzonym wnioskiem o interpretację. Jakieś prawdopodobieństwo pewnie jest, że organ podatkowy uzna, że w takich okolicznościach zastosowanie znajdzie zwolnienie z CIT.
Bardzo dziękuje za odpowiedź. Czy mógłbym jeszcze prosić o więcej szczegółów-dlaczego najem krótkoterminowy jest obciążony PiTem 25% dochodu jeżeli najem jest wymieniony w działaniach fundacji jako taki który nie obejmuje opodatkowania?@@mistrzpodatkow
@@TomCromwell479 Tzw. najem krótkoterminowy to usługa zakwaterowania a nie wynajmu. Tak jak napisałem, obawiam się, że organ podatkowy uzna, że usługi zakwaterowania będą opodatkowane 25% CIT, ale nie postawiłem takiej tezy. Zasugerowałem też, że warto wystąpić z dobrym wnioskiem o interpretację. Jest to kwestia interpretacji przepisu art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o fundacji rodzinnej.
Dziękuje za odpowiedź. Czyli jeszcze nikt o taka interpretacje nie wystąpił do US , Pana zdaniem jest to opodatkowane 25% CiTem, ale mimo to warto poprosić US o taka interpreatcję bo być może jednak nie jest to opodatkowane? Czy dobrze to rozumiem? @@mistrzpodatkow
@@TomCromwell479 Dziękuję za drążenie tematu.🙂 Jest świeża interpretacja z dnia 19 grudnia 2023 r. wskazująca na brak zwolnienia z CIT w takich okolicznościach. Podaję sygnaturę: 0111-KDIB1-3.4010.662.2023.2.AN Wnioskodawcy zapewne bardzo zależy na zwolnieniu i domyślam się, że skarży tę interpretację do sądu administracyjnego. Niemniej, rozwinięcie tego wątku powinno już odbyć się w formie porady podatkowej.
Jeśli fundacja rodzinna otrzyma dywidendę od polskiej spółki, wtedy taka dywidenda jest zwolniona z CIT i rzecz jasna, nie podlega pod zagraniczny podatek u źródła. Innymi słowy, spółka wypłacająca dywidendę do fundacji rodzinnej nie powinna pobrać podatku dochodowego.
Czy jeśli w statucie FR jest zapewnienie bytu codziennego rodzinie i utrzymanie jej to można wrzucić w koszta takiej fundacji Koszty Życia? Zakupy etc.?
Czy Fundacja może wynajmować pomieszczenia aptece lub innym jednostkom ochrony zdrowia , czy wtedy jest zwolniona z podatku . Czy w tym przypadku musi być właścicielem budynku? czy też może wynajmować budynek od kogoś innego , a następnie go podnajmować aptece?
Odpowiedzi udzieliłem w osobnym wątku. Dodam, że na tę chwilę nie są mi znane interpretacje przepisów prawa podatkowego w zakresie tzw. podnajmu w ramach fundacji rodzinnej.
czy jeżeli spółka z o.o. przeniesie darowizną nieruchomość, która jest wynajmowana, to czy wypłacając beneficjentom środki (dzieci fundatora) będzie jakiś podatek, czy będzie zwolnienie ? Fundator zakładając fundację przeniesie środki pieniężne do fundacji
W opisanej sytuacji proporcja w PIT miałaby zastosowanie, jednak bardzo uważałbym na dokonywanie takich ruchów, ponieważ darowizna ze spółki może być uznana za działanie na jej szkodę. Niemniej, zagadnienie kwalifikuje się do porady prawnej lub podatkowej.
@@mistrzpodatkow dziękuję za odpowiedź. To była taka myśl, która chodziła mi po głowie, może to jeszcze przemyślę. W każdym razie gratuluję bardzo dobrego materiału
@@marekka9972 Transakcje pomiędzy fundacją a beneficjentem będą wymagać zgłoszenia do KOWR a ponadto nadal będą wymagać zgód lub zastosowania procedury pierwokupu. Obecne przepisy pozwalały na większą elastyczność.
W momencie nagrywania wygrywania tego filmu wiele na to wskazywało. Na szczęście ostatnie wyroki NSA wskazują z kolei na niższą stawkę podatku od nieruchomości.
Czytań co piszecie i w Chore to jest ! Przeprasza ale zakładanie FR to chyba pakowanie w głębsze bagno ! Lepiej zainwestować kase w kraju przyjaznym społeczeństwo niż w Polsce ! FR powinna być neutralna podatkowo ale jest odwrotnie.
Nie ma obowiązku składania comiesięcznych deklaracji na gruncie CIT. Natomiast fundacje rodzinne będą miały obowiązek składać deklaracje dotyczące podatku od nieruchomości, jeśli będą je posiadały. Termin na złożenie takiej deklaracji: do 31 stycznia, a jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu - w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku.
Dzień dobry, Jest budynek, który jest wykorzystywany do celów opiekuńczych (prywatny dom seniora). Czy lepszym rozwiązaniem będzie wynająć ten budynek spółce z o.o. i czerpać korzyści z wynajmu czy lepiej wciągnąć ten budynek do F.R., która ta z kolei będzie wynajmować spółce i wtedy wypłacać sobie dywidendę? Która metoda może się okazać bardziej opłacalna?
Pytanie: jak na fundacji rodzinnej będzie opodatkowana dywidenda z polskiej spółki giełdowej ? Xtb (jako broker) stwierdziło że dywidendy będą wpływały na konto fundacji pomniejszone o podatek belki proszę o komentarz
Dywidendy z polskiej spółki w przypadku fundacji rodzinnej są zwolnione z CIT. Zatem dywidenda nie powinna zostać pomniejszona o podatek od zysków kapitałowych.
@@mistrzpodatkow dzięki , takie było też moje zrozumienie, jednak xtb (jako broker konta maklerskiego) twierdzi że dywidendy już wpływają do nich pomniejszone o podatek belki … i ewentualnie trzeba jakoś dochodzić zwrotu od US …
Czy wpisując gospodarstwo rolne jako fundacje rodzinną muszę płacić jakieś podatki bo przecież razem z rodziną tam mieszkamy tzn pobierane są świadczenia na rzecz beneficjentów?
mam jeszcze jedno pytanie, czy udziały w Sp. z o.o. może wnosić fundator czy beneficjent również? Mamy z żoną udziały w dwóch różnych firmach, a założyciel może być jeden.
Jurek, kalkulator przychodzi w ciągu kilkunastu minut. Możesz też sprawdzić folder np. z ofertami. Czasami tam wpadają nasze maile. Jeśli jesteś już subskrybentem, link do kalkulatora otrzymałeś w mailu z podziękowaniem za subskrypcję. W razie braku dostępu do kalkulatora, po prostu do nas napisz na mistrzpodatkow@mistrzpodatkow.pl. Na pewno pomożemy.
@@mistrzpodatkow Rozumiem zatem, że fundacja nie może sama kupować polskich obligacji skarbowych. A czy fundator może wnieść do fundacji polskie obligacje skarbowe lub ETF na amerykańskie obligacje?
@@piotr7020 Z detalicznymi obligacjami skarbowymi, zapewne przez przeoczenie ustawodawcy, jest kłopot z ich wniesieniem i nabywaniem przez fundację rodzinną. Natomiast z akcjami i funduszami ETF nie powinno być kłopotu.
To już lepiej polisę sobie zrobić i masz święty spokój z tymi podatkami, sprawozdaniami i innymi duperelami za które płacisz a prawne i podatkowe rzeczy masz tak samo a nawet więcej
Drodzy Widzowie!
Poniżej dwie informacje aktualizujące.
1. Podatek od nieruchomości (11'54)
Sądy administracyjne aktualnie orzekają, że w przypadku wynajmu nieruchomości mieszkalnych na cele mieszkaniowe (nawet przez przedsiębiorcę) zastosowanie powinna mieć niższa stawka podatku od nieruchomości.
Poniżej przykładowe sygnatury:
- Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 12 lipca 2023 r., sygn. akt III FSK 250/23
- Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 października 2023 r., sygn. akt III SA/Wa 1401/23
- Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 października 2023 r., sygn. akt III SA/Wa 1402/23
- Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 22 listopada 2023 r., sygn. akt III FSK 3831/21
- Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 lutego 2024 r., sygn. akt III FSK 1473/22
2. Podatek z przychodów z budynków (10'10)
W kwestii omawianego odliczenia przez fundację rodzinną, przepisy nie są jednoznaczne. Dlatego, w razie wystąpienia podatku od przychodów z budynków w fundacji rodzinnej, warto wystąpić z wnioskiem o indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego, aby upewnić się w zakresie możliwości zastosowania odliczenia.
Ciekawy materiał!
Mateusz, dziękuję za pozytywną opinię🙂
Zasubskrybowałam jednak pana kanał, tylko dlatego by mieć rozeznanie czy zwykły Kowalski od sprzedaży detalicznej jest w stanie to ogarnąć. Nie jest w stanie, bez doradcy to wiedza tajemna. Świetny materiał tak na marginesie. 😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊
Dziękuję za pozytywną opinię. ☺️
tak się zastanawiam jak ktoś ma najem prywatny długoterminowy, nawet w większej skali i chce czerpać zyski z najmu (max. przychód 200 tyś. rocznie) to nie ma jak dla mnie sensu przenoszenie tego najmu do fundacji gdzie jak chciałby wyciągać zyski to płaci 15% zamiast 8.5% ??? O kosztach prowadzenia fundacji, podatku od nieruchomości i utraty własności nad nieruchomością niewspomnę. Jedyna korzyść jaką widzę to pomnażanie majątku, korzyści fiskalnych nie ma. Pojawia mi się od razu pytanie to po co pomnażać majątek jak z niego nie opłaca się wyciągać pieniędzy? Pomijam kwestię dziedziczenia
Paweł, dziękuję za ciekawy komentarz. To prawda, że fundacja rodzinna nie jest dobrym wehikułem, jeśli celem jest tylko optymalizacja podatkowa i konsumpcja zysków. Z kolei z punktu widzenia zabezpieczenia majątku i zaplanowania sukcesji jest całkiem atrakcyjna.
To zależy jak kto używa fundacji. Dlatego fundacja nie ma na celu zarabiania, tylko bycie posrednikiem. U mnie moja fundacja jest jedynym udzialowcem w mojej sp zoo. Dywidenda ze sp zoo trafia do fundacji. Fundacja z tej dywidendy przez caly rok wyplaca mi jako beneficjentowi swiadczenia. Jak braknie mi z dywidendy to zawsze moge zrobic darowizne i dalej wyplacac swiadczenia. Nie mam nie tylko ZUSu, ale i PIT-u. Najwazniejsze ze ustawa dopuszcza bycie fundatorem, prezesem zarzadu i beneficjentem jednoczesnie. To świetna opcja, ale trzeba to dobrze poukładać i chwilę nad tym przysiąść.
To jest chore, że ludzie kiedyś zakładali sp. z o.o. sp.k. teraz fundację etc. Podatki powinny być relatywnie proste.
Skoro przy likwidacji FR podstawa opodatkowania to “wartość mienia rozwiązywanej fundacji” to czy można ją wcześniej jakoś obniżyć?
Przykład:
Kupuje nieruchomość pod wynajem i po 10 latach wynajmowania sprzedaje (zakładam że wówczas spełniony jest warunek, że nie kupuje nieruchomości celem jej zbycia tj. nie handluję nieruchomością).
Uzyskane w ten sposób środki pieniężne wypłacam beneficjentom. W ten sposób obniżam aktualną wartość mienia FR więc jeśli dojdzie do jej likwidacji to podstawa opodatkowania nie będzie duża.
Zgadza się, że w razie otrzymania przez beneficjentów mienia w wyniku likwidacji fundacji rodzinnej, CIT będzie wynosił także 15%, przy czym przychód odpowiadający wartości mienia otrzymanego pomniejsza się o wartość podatkową mienia wniesionego przez fundatora lub fundatorów.
Jeśli jednak fundacja rodzinna spienięży majątek i wypłaci beneficjentom świadczenia, wtedy też zapłaci 15% CIT, ale już bez pomniejszania podstawy opodatkowania o wartość wniesionego mienia.
Świetny materiał, dziękuję. Czy coś się zmieniło w stanowisku wynajmu domu w całości na cele mieszkalnie fundatorów? Czy podatek wciąż tak wysoki jak od nieruchomości komercyjnych?
Maciek, dziękuję za pozytywną opinię. ☺️
Nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem pytanie. Czy pytasz o 19% CIT?
Domyślam się, że tak. Zatem, stawka 19% ma zastosowanie do osiąganych przez fundację rodzinną przychodów z najmu/dzierżawy przedsiębiorstwa, jego zorganizowanej części czy składników majątku. Dotyczy to najmu/dzierżawy na rzecz beneficjenta, fundatora, podmiotu powiązanego, o ile te składniki majątku będą służyły prowadzeniu przez nich działalności.
Jeśli ta nieruchomość będzie służyła wyłącznie celom mieszkaniowym fundatora, to taki wynajem będzie zwolniony z CIT. Dodam, że przy takim wynajmie (podmioty powiązane) należy szczególnie przestrzegać zasady ceny rynkowej.
Nie, nie. Chodzi mi o podatek od nieruchomości, która wynajmowana jest na cele mieszkalne fundatorow/beneficjentow. Czy jest szansa, by był to podatek od nieruchomości na cele mieszkalne? Czy wciaz wykładnia prawa jest taka, że jednak zawsze to będzie podatek jak od nieruchomości komercyjnej?
@@maciek745 Niedawno pojawił się korzystny wyrok NSA w tej sprawie, więc jest szansa na niższą stawkę, jednak przepis nadal jest niejednoznaczny. Podaję informacje na temat wyroku. Wyrok NSA z 22 listopada 2023 r., sygn. akt III FSK 3831/21
@@mistrzpodatkow dziękuję 😎
Jaki jest koszt prowadzenia (nie założenia) fundacji i czy fundacja musi mieć założoną działalność jeśli jej działanie polega na zlecaniu tworzenia produktów cyfrowych, które potem udostępniane są za darmo?
Pod kątem biura rachunkowego, cennik dla fundacji rodzinnej jest podobny do spółki z o.o. Fundacją rodzinną nie zakłada działalności. Z tym udostępnianiem za darmo, byłbym ostrożny. Rozważyłbym omówienie tego zagadnienia w ramach porady prawnej lub podatkowej.
Do takiego udostępniania bardziej zwykła fundacja?@@mistrzpodatkow
@@adrianlolo2113 Za mało znam szczegółów, żeby odpowiedzialnie odpowiedzieć. Zresztą, w mojej ocenie, jest to temat na poradę.
1.
W przypadku gdy dochodzi do rozwiązania fundacji rodzinnej przychód odpowiadający wartości przekazanego mienia podlega pomniejszeniu o wartość podatkowa mienia wniesionego przez fundatora.
Czy FR będzie miała prawo do pomniejszenia o wartość podatkowa wniesionego mienia w sytuacji gdy wniosła do FR jako mienie papiery wartościowe / akcje , obligacje , udziały / a następnie te papiery w trakcie działalności zbyła i kupiła inne papiery wartościowe.?
2.
Czy darowizna wniesiona do FR przez fundatora podczas działania FR będzie opodatkowana na poziomie FR na podstawie Art 12 ust 1 pkt 2 ustawy o CIT .
proszę o odpowiedz na te dwa zasadnicze pytania ponieważ one determinują opłacalność założenia FR .
Ad 1. W mojej ocenie, fundacja rodzinna, w razie jej likwidacji, będzie miała prawo do pomniejszenia podstawy opodatkowania o wartość podatkową wniesionych akcji, pomimo że w międzyczasie zostaną przez fundację rodzinną zbyte.
Ad 2. Nie, ponieważ zastosowanie znajdzie zwolnienie podmiotowe, o którym mowa w art. 6 ust. 25 ustawy o CIT.
PS W sytuacji, kiedy rozwianie pewnych wątpliwości determinuje podjęcie ważnej decyzji, sugeruję zgłoszenie się po poradę do doradcy podatkowego.
jaki moze byc koszt zalozenia FR i roczny koszt prowadzenia ksiegowosci przez Pana biuro
Arkadiusz, w tej sprawie najlepiej skontaktować się bezpośrednio z naszą kancelarią. biuro.mistrzpodatkow.pl/
A co jeżeli FR będzie mieć udział w transparentnej podatkowo? W przypadku spółki jawnej CIT zapłaci spółka, a co z zagraniczną spółką osobową (brytyjskie LLP albo amerykańskie LLC)? Czy zapłaci CIT od dochodów z niej, jeśli tak to jaki?
Jeśli fundacja rodzinna będzie wspólnikiem spółki jawnej, przychody z tytułu udziału w zyskach są zwolnione z CIT. Odnośnie zagranicznych społek osobowych, uważam, że jest to zagadnienie kwalifikujące się na poradę podatkową.
A co z obrotem papierami wartościowymi ? Trzeba składać comiesięczne deklaracje podatkowe jak dla sp. z o.o.?
Nie ma obowiązku składania comiesięcznych deklaracji na gruncie CIT.
świetny materiał, ale mam pytanie, czy założenie fundacji rodzinnej i wniesienie udziałów spółki z o.o. przez fundatora, oraz w krótkim czasie ich sprzedaż nie będzie interpretowane jako unikanie podatku?
Dziękuję za miłe słowa i za bardzo dobre pytanie. Pojawiła się nawet opinia zabezpieczająca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z 12 lutego br. (nr DKP3.8082.8.2023), potwierdzająca, że w pewnych okolicznościach taka czynność może nie stanowić unikania opodatkowania. Oczywiście każda sytuacja jest indywidualna i zależy, do jakich celów zakładana jest fundacja rodzinna. Jeśli w perspektywie jest np. zaplanowanie sukcesji, zapewnienie bytu rodziny i fundacja rodzinna ma istnieć przez wiele lat, a nawet na pokolenia, to taka sprzedaż udziałów może nie być potraktowana jako unikanie opodatkowania, co potwierdza wspomniana opinia zabezpieczająca. Oczywiście warto rozważyć wystąpienie o własną opinię, choć opłata za wniosek jest wysoka.
@@mistrzpodatkow bardzo dziękuję za odpowiedź, faktycznie interpretacja każdego urzędu może być inna mam nadzieję że kiedyś doczekamy jasnych, klarownych i nie budzących wątpliwości przepisów.
Pozdrawiam
Za 4 lata powiedzą ze uniknąłeś i dostaniesz nakaz zapłaty z odsetkami - Dziekuje bardzo a w płace nic nie warto tworzyć. Szczęśliwy ten co nic nie ma 😂😂😂
Czy fundacja rodzinna może udzielać pożyczek beneficjentom bez oprocentowania? Oczywiście nie mam na myśli bezzwetotnej pożyczki. Czy w tym przypadku jest jakieś zagrożenie podatkowe!
Robert, w mojej ocenie, należy przestrzegać zasady „safe harbour”. Jeśli pożyczka byłaby nieoprocentowana, beneficjent miałby przychód z nieodpłatnych świadczeń. Ponadto, nie wyglądałoby to dobrze z punktu widzenia audytu, który fundacja rodzinna ma przeprowadzać co najmniej raz na cztery lata.
@@mistrzpodatkowdziękuję
A jak wygląda sytuacja w przypadku pożyczek z oprocentowaniem? Przykładowo jestem założycielem i pożyczam sobie 100k na rok 10%, po roku splacam 110k. Czy pojawiają się jakieś dodatkowe koszty? Bo jeśli nie to mogę to traktować jako pożyczkę 0% i późniejsza wpłata 10k. Czy gdzieś się mylę w rozumowaniu?
@@mattt3364 Aktualnie oprocentowanie w wysokości 10% nie mieści się w widełkach safe harbour, jednak domyślam się, że taką wartość podałeś, ponieważ lepiej pracuje się na okrągłych liczbach. Odpowiadając na pytanie, nie powinny pojawić się dodatkowe koszty. Te odsetki w fundacji rodzinnej są zwolnione z CIT.
@mistrzpodatkow dziękuję bardzo za odpowiedź, mam jeszcze pytanie odnośnie spłaty, czy może ona odbyć się jednorazowo na koniec okresu pożyczki? Jeśli limit maksymalny to 10lat to: 100k na 10lat, po 10 latach spłata jednorazowa 259.4k?
1. Czy FR musi być VAT-owcem jeśli wynajmuje lokalne mieszkalne na cele dalszego podnajmu na cele mieszkaniowe (FR -> niepowiazana sp. z o. o. -> najemca - osoba fizyczna)?
2. czy waluty wirtualne kupione na długi okres (nie trading) i sprzedane po np. kilku latach podlegają pod CIT 25%?
Ad 1. W takiej sytuacji fundacja rodzinna może skorzystać ze zwolnienia z VAT ze względu na obrót (do 200 tys. zł rocznie), jeśli spełnia warunki. W przeciwnym wypadku F.R. będzie czynnym podatnikiem VAT i taki wynajem będzie opodatkowany według stawki VAT 23%.
Ad 2. Wiem, że już zostały złożone wnioski o interpretacje w tej sprawie. Niebawem zapewne poznamy stanowisko organów podatkowych. Na tę chwilę uważam, że istnieje ryzyko, że dochód ze zbycia kryptowalut będzie podlegał opodatkowaniu według stawki CIT 25%.
A jeśli FR zajmuje się wyłącznie najmem mieszkalnym - roczny przychód 200 tyś dodatkowo wydzierżawia grunty - roczny przychód 150 tys.
Jak tu wygląda to z vat ?
Co , gdy najem mieszkalny przekroczy kwotę 200 tyś rocznie?
@@bellaw1291 Obrót z najmu przedmiotowo zwolnionego z VAT (art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT) wlicza się do limitu zwolnienia ze względu na obrót do 200 tys. zł. Zatem, w takich okolicznościach, dzierżawa gruntów będzie opodatkowana według stawki 23%.
@@mistrzpodatkow świetny materiał!
Dziękuję za odpowiedź 👍
Ale czar właśnie prysł i Fundacji Rodzinnej jednak podziękuję 😉
Zbyt pięknie by było, tak bez podatków ...😅
@@bellaw1291 Dziękuję za miłe słowa🙂 Cieszę się, że zdobywasz wiedzę i trzymam kciuki 🤞 za znalezienie najlepszej dla Ciebie formy prowadzenia i rozliczania najmu/dzierżawy.
czy fundacja płaci cit lub inny podatek jeżeli to fundacja prowadzi najem krótkoterminowy?
Czy by prowadzic najem krótkoterminowy fundacja musi posiadać sama nieruchomość do wynajmu czy też może taki budynek wynajmować?
Jeśli dobrze rozumiem pytanie, dotyczy ono dwóch kwestii.
1. Czy fundacja rodzinna będzie zwolniona z CIT w przypadku świadczenia usług zakwaterowania (najem krótkoterminowy)?
2. Czy fundacja rodzinna będzie zwolniona z CIT w przypadku podnajmu?
Obawiam się, że w obu przypadkach będzie CIT w wysokości 25% dochodu. Niemniej, warto wystąpić z dobrze sporządzonym wnioskiem o interpretację. Jakieś prawdopodobieństwo pewnie jest, że organ podatkowy uzna, że w takich okolicznościach zastosowanie znajdzie zwolnienie z CIT.
Bardzo dziękuje za odpowiedź. Czy mógłbym jeszcze prosić o więcej szczegółów-dlaczego najem krótkoterminowy jest obciążony PiTem 25% dochodu jeżeli najem jest wymieniony w działaniach fundacji jako taki który nie obejmuje opodatkowania?@@mistrzpodatkow
@@TomCromwell479 Tzw. najem krótkoterminowy to usługa zakwaterowania a nie wynajmu.
Tak jak napisałem, obawiam się, że organ podatkowy uzna, że usługi zakwaterowania będą opodatkowane 25% CIT, ale nie postawiłem takiej tezy. Zasugerowałem też, że warto wystąpić z dobrym wnioskiem o interpretację.
Jest to kwestia interpretacji przepisu art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o fundacji rodzinnej.
Dziękuje za odpowiedź. Czyli jeszcze nikt o taka interpretacje nie wystąpił do US , Pana zdaniem jest to opodatkowane 25% CiTem, ale mimo to warto poprosić US o taka interpreatcję bo być może jednak nie jest to opodatkowane? Czy dobrze to rozumiem? @@mistrzpodatkow
@@TomCromwell479 Dziękuję za drążenie tematu.🙂 Jest świeża interpretacja z dnia 19 grudnia 2023 r. wskazująca na brak zwolnienia z CIT w takich okolicznościach. Podaję sygnaturę: 0111-KDIB1-3.4010.662.2023.2.AN
Wnioskodawcy zapewne bardzo zależy na zwolnieniu i domyślam się, że skarży tę interpretację do sądu administracyjnego. Niemniej, rozwinięcie tego wątku powinno już odbyć się w formie porady podatkowej.
A co z dywidendą od polskich spółek i podatkiem dochodowym. Można go odliczyć jezeli FR jest włascicielem akcji?
Jeśli fundacja rodzinna otrzyma dywidendę od polskiej spółki, wtedy taka dywidenda jest zwolniona z CIT i rzecz jasna, nie podlega pod zagraniczny podatek u źródła. Innymi słowy, spółka wypłacająca dywidendę do fundacji rodzinnej nie powinna pobrać podatku dochodowego.
Czy jeśli w statucie FR jest zapewnienie bytu codziennego rodzinie i utrzymanie jej to można wrzucić w koszta takiej fundacji Koszty Życia? Zakupy etc.?
Czy Fundacja może wynajmować pomieszczenia aptece lub innym jednostkom ochrony zdrowia , czy wtedy jest zwolniona z podatku . Czy w tym przypadku musi być właścicielem budynku? czy też może wynajmować budynek od kogoś innego , a następnie go podnajmować aptece?
Odpowiedzi udzieliłem w osobnym wątku. Dodam, że na tę chwilę nie są mi znane interpretacje przepisów prawa podatkowego w zakresie tzw. podnajmu w ramach fundacji rodzinnej.
czy jeżeli spółka z o.o. przeniesie darowizną nieruchomość, która jest wynajmowana, to czy wypłacając beneficjentom środki (dzieci fundatora) będzie jakiś podatek, czy będzie zwolnienie ? Fundator zakładając fundację przeniesie środki pieniężne do fundacji
W opisanej sytuacji proporcja w PIT miałaby zastosowanie, jednak bardzo uważałbym na dokonywanie takich ruchów, ponieważ darowizna ze spółki może być uznana za działanie na jej szkodę. Niemniej, zagadnienie kwalifikuje się do porady prawnej lub podatkowej.
@@mistrzpodatkow dziękuję za odpowiedź. To była taka myśl, która chodziła mi po głowie, może to jeszcze przemyślę. W każdym razie gratuluję bardzo dobrego materiału
@@xantiyeti2446 Dziękuję za ciepłe słowo. 🙂
Na domiar złego zgodnie z uchwalonymi zmianami fundacja nie będzie już tak dobrym narzędziem do gromadzenia majątku pod postacią gruntów rolnych :(
To znaczy jaki zmian?
@@marekka9972 Transakcje pomiędzy fundacją a beneficjentem będą wymagać zgłoszenia do KOWR a ponadto nadal będą wymagać zgód lub zastosowania procedury pierwokupu. Obecne przepisy pozwalały na większą elastyczność.
czyli jak wniosę do FR mieszkanie to zapłacę 30-krotny podatek od nieruchomości??!?! bo FR jest przedsiębiorcą wg MF
W momencie nagrywania wygrywania tego filmu wiele na to wskazywało. Na szczęście ostatnie wyroki NSA wskazują z kolei na niższą stawkę podatku od nieruchomości.
Czytań co piszecie i w Chore to jest ! Przeprasza ale zakładanie FR to chyba pakowanie w głębsze bagno ! Lepiej zainwestować kase w kraju przyjaznym społeczeństwo niż w Polsce ! FR powinna być neutralna podatkowo ale jest odwrotnie.
czy w przypadku wynajmu mieszkań przez fundację składa się comiesięczne deklaracje podatkowe ?
Nie ma obowiązku składania comiesięcznych deklaracji na gruncie CIT. Natomiast fundacje rodzinne będą miały obowiązek składać deklaracje dotyczące podatku od nieruchomości, jeśli będą je posiadały. Termin na złożenie takiej deklaracji: do 31 stycznia, a jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu - w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku.
Dzień dobry,
Jest budynek, który jest wykorzystywany do celów opiekuńczych (prywatny dom seniora). Czy lepszym rozwiązaniem będzie wynająć ten budynek spółce z o.o. i czerpać korzyści z wynajmu czy lepiej wciągnąć ten budynek do F.R., która ta z kolei będzie wynajmować spółce i wtedy wypłacać sobie dywidendę? Która metoda może się okazać bardziej opłacalna?
Dzień dobry, to jest zagadnienie, które należałoby omówić w ramach porady podatkowej.
@@mistrzpodatkow dziękuję za sugestię. Pozdrawiam
Czy fundacja musi prowadzić księgowość podobnie jak spółki ?
Tak, fundacja rodzinna musi prowadzić księgi rachunkowe.
Pytanie: jak na fundacji rodzinnej będzie opodatkowana dywidenda z polskiej spółki giełdowej ? Xtb (jako broker) stwierdziło że dywidendy będą wpływały na konto fundacji pomniejszone o podatek belki proszę o komentarz
Dywidendy z polskiej spółki w przypadku fundacji rodzinnej są zwolnione z CIT. Zatem dywidenda nie powinna zostać pomniejszona o podatek od zysków kapitałowych.
@@mistrzpodatkow dzięki , takie było też moje zrozumienie, jednak xtb (jako broker konta maklerskiego) twierdzi że dywidendy już wpływają do nich pomniejszone o podatek belki … i ewentualnie trzeba jakoś dochodzić zwrotu od US …
@@jerryTheCarot Możesz poprosić brokera o podanie podstawy prawnej, na podstawie której tak twierdzi.
Czy do fundacji rodzinnej można wnieść Bitcoina? Ewentualnie sprzedać go i za tą kwotę zakupić inne aktywa np. akcje, nieruchomości itd?
można , ale zapłacisz jak za towar.
@@tomkesz1 tzn?
@@jacekjam8643 Mowa o 25% CIT.
Czy wpisując gospodarstwo rolne jako fundacje rodzinną muszę płacić jakieś podatki bo przecież razem z rodziną tam mieszkamy tzn pobierane są świadczenia na rzecz beneficjentów?
mam jeszcze jedno pytanie, czy udziały w Sp. z o.o. może wnosić fundator czy beneficjent również? Mamy z żoną udziały w dwóch różnych firmach, a założyciel może być jeden.
Żona może darować udziały do fundacji rodzinnej.
a kalkulator można jeszcze odebrać? bo link w opisie już nie działa.. :/
wiedza.mistrzpodatkow.pl/kalkulator
I gdzie ten kalkulator?
Jurek, kalkulator przychodzi w ciągu kilkunastu minut. Możesz też sprawdzić folder np. z ofertami. Czasami tam wpadają nasze maile. Jeśli jesteś już subskrybentem, link do kalkulatora otrzymałeś w mailu z podziękowaniem za subskrypcję. W razie braku dostępu do kalkulatora, po prostu do nas napisz na mistrzpodatkow@mistrzpodatkow.pl. Na pewno pomożemy.
Czy mozna zacząć fundację z 1000 zł?
Fundusz założycielski w przypadku fundacji rodzinnej nie może być niższy niż 100 tys. zł.
Obligacji skarbu państwa poki co FR nie może nabywać. Szkoda.
Dziękuję za merytoryczny komentarz.
Skąd wynika to ograniczenie? Nie znalazłem go w ustawie o fundacjach rodz.
@@piotr7020 To wynika z ustawy o finansach publicznych. W art. 101 ust. 1 tejże ustawy nie są wskazane fundacje rodzinne.
@@mistrzpodatkow Rozumiem zatem, że fundacja nie może sama kupować polskich obligacji skarbowych. A czy fundator może wnieść do fundacji polskie obligacje skarbowe lub ETF na amerykańskie obligacje?
@@piotr7020 Z detalicznymi obligacjami skarbowymi, zapewne przez przeoczenie ustawodawcy, jest kłopot z ich wniesieniem i nabywaniem przez fundację rodzinną. Natomiast z akcjami i funduszami ETF nie powinno być kłopotu.
👍
Us was i tak wydym
To już lepiej polisę sobie zrobić i masz święty spokój z tymi podatkami, sprawozdaniami i innymi duperelami za które płacisz a prawne i podatkowe rzeczy masz tak samo a nawet więcej